Strona główna > publicystyka > Różne linki o chronologii i o innowacji w RPG

Różne linki o chronologii i o innowacji w RPG

Jako że Drozdal jest zajęty w pracy a mi nie chce się pisać niczego dłuższego, pomyślałem że warto w ramach akcji „post miesięcznie” wrzucić trochę linków do różnych fajnych sieciowych zasobów o historii hobby.

Pretekst jest taki, że w sierpniu Shannon Appelcline zaczął pisanie nowej kolumny na rpg.net, Designers and Dragons . Odrobina kontekstu jest taka, że w Moongoose Publishing można w preorderze zamawiać książkę Appelcline’a „Designers and Dragons”, składająca się z 60 tekstów opisujących różne firmy które wydawały RPGi między 1974 a dniem dzisiajszym. Jego nowa kolumna ma za zadanie uzupełniać zawarte w książce materiały o krótkie historyjki, anegdoty, zapomniane settingi czy historie czasopism.

Ponieważ „Designers and Dragons” rozszerza starą kolumnę, serię Brief History, przyszło mi do głowy że mogą być osoby zainteresowane kawałkami historii RPG które nie miały z nią styczności. Zawarte są w niej opisy m.in. Paizo, WotC, Chaosium, White Wolf, a także podsumowania trendów i sytuacji rynku w latach 2008, 2009 i 2010. Większość tych tekstów została podobno znacznie rozszerzona (niektóre do ponad 5-krotnie większej objętości) i poprawione w wersji książkowej (a, i dodano do niej jakieś 40 kolejnych). Należy wspomnieć oczywiście, że „Designers and Dragons” traktuje  wyłącznie o USA, Kanadzie i (w mniejszym stopniu) UK – żadnej Japonii, Niemiec, Francji, Danii, Finlandii czy Norwegii (co do tej ostatniej, to bardzo fajna antologia Norwegian Style ma ładny i krótki opis historii RPG w Norwegii jako wstęp).

A skoro już zacząłem pisać o takich rzeczach, to może warto zrobić mały repost. John Kim, How RPG Designers Develop. Niekoniecznie tylko random trivia (bo z wiki bywa różnie, a Pen & Paper Index gdzieś zniknął, o ile dobrze widzę), jest tutaj lista kilku różnych autorów gier z chronologią co większych zaprojektowanych przez nich RPGów.

John Kim, RPG Design Innovations, Part 1 (o zasadach) i Part 2 (o sposobach prowadzenia i grania). Lista różnych rozwiązań mechanicznych z adnotacją gdzie która się pojawiła.

W tym samym duchu, John Harper, (Indie RPG) Design Innovations, o grach z the Forge i okolic.  Tak, #omujborze, RPGi się rozwijają. Koniec repostu.

Do tych trzech pozycji, warto dorzucić nieco nowszą, kolektywną próbę pokazywania czyja gra jest dłuższa i pierwsza, z paroma wyszperanymi ciekawostkami (jak granie jednoosobowo w RPG w Tunnels & Trolls, 1975) – pierwszy post podsumowuje ustalenia losowych osób z internetu, uzasadnienia w dyskusji niżej.

Przy okazji, kolejny tekst Johna Kima, gdzie autor patrzy na historię RPGów jako historię różnych trendów w grach (a nie jako historię rozwijanych technik). Tekst jest z 2004 i to naturalnie czyni go średnio aktualnym, ale punkt widzenia jest ciekawy i może warto byłoby zobaczyć co dałoby się z niego wyciągnąć obecnie.

Wreszcie, żeby jakoś domknąć tego posta, stara rpg.netowa seria Chrisa Perrina Small Press, Big Game, gdzie można znaleźć krótkie charakterystyki gier siedmiu różnych autorów (Luke Crane, Josh Roby, Vincent Baker, Seth Ben Ezra, Nathan Paoletta, Paul Czege, Adam Weber) gier niezależnych. Omówienie niekoniecznie jest aktualne (sporo z nich wydało grę czy parę od czasu napisania tych tekstów), i pewnie każdy zainteresowany mógłby od ręki podać piętnaście nazwisk ludzi o których warto by było coś podobnego napisać, ale mimo tego może być interesujące dla kogoś kto nie miał styczności z tymi nazwiskami, a chciałby się dowiedzieć co ci ludzie w ogóle zrobili.

Na pewno są stosy podobnych albo lepszych zasobów w sieci; jeśli znasz jakieś które skandalicznie pominąłem, to komentarze są (jak zwykle) otwarte. Uwagi mile widziane.

  1. juliusz
    11 września, 2011 o 4:31 pm

    I naturalnie musiałem o czymś zapomnieć – https://plus.google.com/118131565520525592332/posts/2RyZ9HoFyMB#118131565520525592332/posts/2RyZ9HoFyMB : cztery główne problemy z RPGami i sposoby na ich rozwiązanie. Dobra dyskusja.

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: